معرفی خانه سمن ها یا خانه نهادهای مردمی

خانه نهادهای مردمی یا خانه سمن ها؛ زیرساخت لازم استفاده از ظرفیت‌های مردمی

️ نهادهای مردمی میتوانند در رصد و احصا مشکلات، انعکاس به مسئولین اجرایی و همکاری برای حل آن با مجموعه دستگاه‌های دولتی همراهی کنند، در ایجاد فضای گفتگو و تعامل موثر باشند، مطالبات مردمی را کانالیزه کرده و از ایجاد حواشی جلوگیری نمایند و به طور کلی در بهبود فضای اجتماعی نقش موثر و مفیدی ایفا نمایند. اینها بخشی از کارکردها و پتانسیل‌های نهادهای مردمی است. ️
با توجه به موارد مذکور، تقویت جایگاه نهادهای مردمی، پشتیبانی و حمایت از ایشان امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد.
یکی از مواردی که در این راستا میتواند کمک کننده باشد؛ ایجاد “خانه نهادهای مردمی” است. مرکزی که مشابه “فضای کاری اشتراکی Co-Working Space” ایجاد می‌شود و مجموعه‌ای از نیازهای مشترک نهادهای مردمی را فراهم میکند. از طرف دیگر این مراکز به واسطه ویژگی‌ها و طراحی خاص، بستر تعامل، توسعه ارتباطات و شبکه‌سازی موثر را در نهادهای مردمی و فعالین اجتماعی پدید خواهد آورد.

معرفی کوتاه خانه نهادهای مردمی

خانه نهادهای مردمی یا خانه مردم مرکزی است که در قالب یک فضای کاری اشتراکی به نهادهای مردمی و فعالان اجتماعی خدمات ارائه می‌کند.

 

اهداف اصلی ایجاد خانه سمن ها یا خانه نهادهای مردمی

 • ایجاد یک پایگاه مرجع برای فعالیت‌های مردمی، ایجاد بستر برای استمرار و تقویت فعالیت‌ها و بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های مردمی
 • حمایت از فعالیت‌های داوطلبانه (تامین برخی از امکانات اولیه و لازم برای فعالیت به صورت اشتراکی)
 • ارتقاء کیفیت فعالیت‌های اجتماعی (کاهش فعالیت جزیره‌ای، فراهم نمودن بستر تعامل و هم‌افزایی)

اعضای خانه سمن ها (یا خانه نهادهای مردمی)

“خانه نهادهای مردمی” یا “خانه سمن‌ها” مرجعی برای فعالیت کلیه تشکل ها و نهادهای مردمی شامل سمن‌ها، انجمن‌های علمی، گروه‌های تبلیغی و سازندگی، خیریه‌ها، بقاع متبرکه، مساجد، هیئت‌های مذهبی و مانند اینها (فعالان رسانه ای و مجازی یا افراد حقیقی غیرسازمانی) است که در تلاش است با فراهم نمودن بستری مناسب، نیازهای مختلف نهادهای مردمی را پوشش دهد.

ویژگی ها و مشخصات خانه سمن ها (نهادهای مردمی)

اگر بخواهیم به طور کلی درباره جزئیات “خانه نهادهای مردمی” صحبت کنیم؛ مشخصات کلی و پیشنهادی این مرکز میتواند به شکل زیر باشد (توضیحات کامل در ویدئو)
 • فضای کاری اشتراکی
 • تجهیزات اداری اشتراکی (پرینتر و کپی، فکس، کمد، اینترنت و…)
 • لابی و کافی‌شاپ (محلی برای استراحت و گفتگوها دوستانه، تشکیل حلقه‌های گفتگو و…)
 • اتاق های جلسات و کنفراس برای برگزاری جلسات مختلف حضوری و آنلاین
 • سالن های همایش و کلاسها برای رویدادها و کارگاه های آموزشی مختلف
 • سایر موارد شامل آبدارخانه و آشپزخانه، جایگاه نشریات محلی و ملی؛ اتاق و جایگاه مشاوره (امور مختلف مانند مالیاتی، حقوقی و…)

ویدئوی معرفی خانه سمن ها (نهادهای مردمی)

در ویدئوی زیر اهمیت و فواید راه اندازی خانه نهادهای مردمی یا خانه سمن ها یا خانه مردم به همراه مشخصات و ویژگی های پیشنهادی برای آن (در قالبی مشابه فضاهای کاری اشتراکی) ارائه می‌شود.

ساختار و نحوه اداره خانه سمن ها یا نهادهای مردمی

اداره و پیگیری امور جاری خانه نهادهای مردمی توسط یک کارگزار (یکی از نهادهای مردمی) یا نماینده نهادهای مردمی به عنوان “مسئول مرکز” صورت می‌گیرد.

از جمله وظایف “مسئول خانه نهادهای مردمی” فراهم نمودن بستر استفاده مناسب از خدمات برای کلیه اعضا، ایجاد فضای تعامل و هم‌افزایی بین اعضا و جذب – ساماندهی و هدایت فعالان اجتماعی یا علاقه‌مندان به فعالیت اجتماعی است که میبایست عملکردی شفاف داشته باشد. ن

هادهای مردمی مستقر در خانه نهادهای مردمی یا استفاده‌کنندگان از خدمات آن، به طور کاملا مستقل و براساس اهداف سازمانی خود فعالیت می‌نمایند و خانه نهادهای مردمی،  نقش حمایتی و پشتیبانی برای این سازمان‌ها خواهد داشت تا بتوانند به صورت موثرتر و با بهره‌وری بالاتر فعالیت نمایند.

نکات مهم درباره خانه سمن ها یا خانه نهادهای مردمی
 1.  ایجاد زیرساختی مشابه فضای کاری اشتراکی (Co-Working Space) -( فضاهای حدودا ۵۰۰ متری که مورد استفاده صدها نفر قرار میگیرد و نمونه های مختلف ان در کشور ایجاد شده است) برای فضای خانه نهادهای مردمی، گزینه مناسبی به شمار میرود.
 2. فضای موردنیاز برای ایجاد “خانه نهادهای مردمی” میتواند از املاک مازاد و یا بلااستفاده ادارات دولتی تامین شود. دسترسی به لیست این املاک برای استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، کار سختی به نظر نمیرسد لذا در صورت پیگیری جدی استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، (به عنوان مقام عالی دولت در استانها و شهرستانها) میتوان مشکل مکان را حل نمود. ️ بدیهی است که در صورت ورود خیرین، مشکل فضای فیزیکی به شکل بهتری حل خواهد شد‌.
 3. اداره و مدیریت امور مرکز با خود نهادهای مردمی خواهد بود… استانداری‌ها/فرمانداری‌ها (به عنوان متولی اصلی در حوزه نهادهای مردمی و ثبت و ساماندهی سمن ها) در ایجاد فضا و تجهیز آن همراهی کرده و در چارچوب کلی قانون بر آن نظارت میکند؛ لیکن، مدیریت فضا توسط نهادهای مردمی انجام میشود.
 4. مسئول “خانه نهادهای مردمی” میتواند نماینده نهادهای مردمی منطقه باشد که در یک فرایند مشخص با نظارت استانداری/فرمانداری انتخاب می‌شود. (مسئول یا کارگزار خانه نهادهای مردمی میتواند مشابه آنچه در ویدئو تشریح گردیده است انتخاب شود)

 

هزینه ها و درآمدهای خانه سمن ها یا خانه نهادهای مردمی

هزینه‌ها :

(هزینه ثابت و اولیه: احداث و تجهیز مرکز که نیازمند حمایت نیک‌اندیشان است)

 • هزینه‌ آب، برق و گاز
 • هزینه تعمیرات و سرویس احتمالی تجهیزات فضا
 • هزینه اجاره (اگر فضا به صورت اجاره‌ای باشد)
 • هزینه خدمات و نظافت
 • منابع انسانی ( برای امور جاری)

درآمدها

 • دریافت حق عضویت ماهانه/فصلی/ سالانه از اعضا
 • دریافت هزینه اجاره اتاق‌های جلسات و کنفرانس، سالن همایش و کلاس‌ها
 • حمایت‌های مردمی و خیرین

 

امید است با توجه جدی به نهادهای مردمی و استفاده از پتانسیل‌های عظیم و گسترده ایشان، گام‌های موثری در ایجاد یک جامعه پویا و تمدن‌ساز برداریم. ان شالله…

با احترام – سید حسین موسوی (شاهرودی)